Terapia EEG-Biofeedback jest to tzw. neurofeedback, czyli nieinwazyjna i bezbolesna metoda wykorzystująca plastyczność mózgu. Jej głównym celem jest usprawnianie działania poprzez wzmacnianie częstotliwości fal mózgowych. Metoda ta wychodzi z założenia, że mózg podczas różnych aktywności wysyła fale określonej częstotliwości. Inne są zatem one podczas snu, odpoczynku, stresu, a jeszcze inne — w stanie twórczej inspiracji. Podłączenie odpowiedniego urządzenia pozwala analizować pracę mózgu tu i teraz. Zapis fal mózgowych może być następnie przetwarzany przez program do neurofeedbacku. Jako że aktywność bioelektryczna mózgu odzwierciedla aktualny jego stan psychofizjologiczny, zgodnie z tą metodą można modyfikować swoje fale mózgowe oraz je kontrolować. To pozwala z kolei poprawić funkcjonowanie mózgu. Rodzaje fal mózgowych wskazują na stan ośrodkowego układu nerwowego. Widoczne są one zarówno na monitorze pacjenta, jak i terapeuty.Pacjent widzi je np. w formie animacji lub gry komputerowej. Przykładowo,mogą być one przedstawiane pod postacią w gry, w której należy kierować samochodem, korzystając przy tym z własnych myśli, woli, fal mózgowych.
Wygrywa się wtedy, gdy uda się zwiększyć aktywność mózgu do określonej częstotliwości. Przegrywa się z kolei w momencie, gdy pojawią się niepożądane fale.
Wskazania: zaburzenia emocjonalne, lękowe, obsesyjno-kompulsywne, psychosomatyczne, stany depresyjne,
deficyty pamięci, mowy, jąkanie, tiki nerwowe,
zaburzenia zachowania, snu,
zaburzenia rozwojowe, w tym m.in.: ADHD, ADD, Zespół Aspergera, Autyzm,
przewlekłe bóle głowy, migreny, zaburzenia snu, nadmierne napięcie i stres.
Metoda Warnkego umożliwia pracę z dziećmi od 5 roku życia oraz z osobami dorosłymi mającymi problemy w następujących obszarach:
- Trudności w nauce
- Problemy w nauce czytania i pisania
- Zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD)
- Problemy logopedyczne
- Problemy osób z grupy ryzyka dysleksji rozwojowej lub u których zdiagnozowano dysleksję
- Problemy w lateralizacji
- Problemy wynikające z przebytych uszkodzeń mózgu (np. po udarze)
- Problemy ze słyszeniem wynikające ze starzenia się układu słuchu
Johansen Indywidualna Stymulacja Słuchu dr K. Johansena przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży, dorosłych z trudnościami w słuchaniu, mówieniu i pisaniu👂🗣✍️. Jest programem terapii dźwiękowej. polega na słuchaniu specjalnie dobranej muzyki do stymulacji połączeń nerwowych. Stosowany przede wszystkim u dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego, u których występują deficyty w zakresie koncentracji, rozumienia wypowiedzi czy rozwoju artykulacji, szczególnie polecany osobą:
- z opóźnionym rozwojem mowy
- z dysleksją
- z ADHD
- z zaburzeniami koncentracji
- z zaburzeniami uwagi słuchowej
- z zaburzeniami percepcji słuchowej
- z trudnościami w zrozumieniu i zapamiętywaniu
- z porażeniem mózgowym
- z nadwrażliwością na dźwięki
- z autyzmem
- z trudnościami w nauce języków obcych